Split payment – czy na pewno dobrowolny?

 

Istota split payment

Od wczoraj, 1 lipca mechanizm podzielonej płatności  (split payment) wprowadza nowy sposób płatności za usługi i towary. Polega on na wpłacie kwoty netto na rachunek bankowy dostawcy, a kwoty podatku VAT na specjalny, oddzielny rachunek rozliczeniowy VAT. Do 1 lipca banki były zobligowane do bezpłatnego założenia do każdego rachunku firmowego osobnych rachunków VAT. Ta metoda płatności dotyczy jedynie przelewów dokonywanych w złotówkach.

Czytaj dalej „Split payment – czy na pewno dobrowolny?”

Spółka cicha – o co chodzi i gdzie tu tkwi sekret?

 

Istota spółki cichej

Spółka cicha występuje wtedy, gdy jeden ze wspólników (tzw. wspólnik cichy) dysponuje majątkiem i/lub środkami finansowymi i chce wnieść je do przedsiębiorstwa lub działalności prowadzonej przez drugiego wspólnika (tzw. wspólnik jawny). Udział w spółce w takiej formie wspólnika cichego nie powoduje powstania wspólnoty majątkowej pomiędzy wspólnikami.

Czytaj dalej „Spółka cicha – o co chodzi i gdzie tu tkwi sekret?”

Dotacja z Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej

 

Dotacja na start

 

Otwarcie własnej działalności gospodarczej bezwarunkowo wiąże się z poniesieniem określonych wydatków. Na początku prowadzenia firmy, niewielu przedsiębiorców stać na ich samodzielne sfinansowanie.

Z pomocą dla nowych firm przychodzą powiatowe Urzędy Pracy, oferując dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Jednak, czy sfinansowane w ten sposób wydatki mogą być kosztem firmy? Czy otrzymana dotacja staje się przychodem do opodatkowania?

Czytaj dalej „Dotacja z Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej”

Firma w domu? Co może kontrola celno-skarbowa?

 

Uważaj prowadząc działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania

Eksperci twierdzą, że urzędnicy skarbowi mają prawo do naruszania prywatności właścicieli firm, którzy prowadzą swoją działalność w miejscu zamieszkania. Mogą oni między innymi wypraszać ich w trakcie prowadzonych czynności i sprawdzać praktycznie wszystkie pomieszczenia oraz dokumenty, w tym także rzeczy osobiste całej rodziny rodziny.

Czytaj dalej „Firma w domu? Co może kontrola celno-skarbowa?”

Święta w firmie

Świąteczna atmosfera w miejscu pracy

Dziś Mikołajki, a wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Często firmy chcą z tej okazji wnieść do swoich siedzib świąteczną atmosferę, kupują upominki dla kontrahentów oraz pracowników, organizują spotkania wigilijne. Są to bardzo fajne inicjatywy, które spotykają się z zadowoleniem wszystkich stron 🙂

Jednak o czym przedsiębiorcy powinni pamiętać wykonując takie działania?

Czytaj dalej „Święta w firmie”

Czy Twoja firma może skorzystać z ulgi na badania i rozwój?

Ulga na działalność badawczo-rozwojową

Sama działalność badawczo-rozwojowa to działalność twórcza, która obejmuje prace rozwojowe lub badania naukowe podejmowane w sposób systematyczny, w celu zwiększenia i wykorzystania wiedzy do tworzenia nowych rozwiązań.

Z ulgi na działalność badawczo-rozwojową może skorzystać nieograniczony krąg podatników, niezależnie od branży w jakiej działają oraz charakteru prowadzonej przez nich działalności.

Czytaj dalej „Czy Twoja firma może skorzystać z ulgi na badania i rozwój?”

SAMOCHÓD W FIRMIE cz.2: kiedy może być kosztem?

Samochód w firmie

Przedstawiamy drugą część naszej rozprawy o samochodach w firmie. Podobnie jak w części pierwszej dotyczącej rozliczenia podatku VAT, zajmiemy się samochodami osobowymi 🚘 jednak w odniesieniu do podatku dochodowego.

W szczególności opiszemy przepisy dotyczące samochodów, które:

  • zostały nabyte jako środki trwałe firmy;
  • są używane na podstawie umowy leasingu;
  • są używane na podstawie umowy najmu lub dzierżawy;
  • są prywatnymi autami przedsiębiorców.

Czytaj dalej „SAMOCHÓD W FIRMIE cz.2: kiedy może być kosztem?”

SAMOCHÓD W FIRMIE cz. 1: 50% czy 100% VAT?

Używanie samochodów w firmie

Trudno wyobrazić sobie dzisiaj prowadzenie działalności gospodarczej bez wykorzystywania samochodu. Dla części przedsiębiorców lub ich pracowników samochód to narzędzie pracy, bez którego byłoby utrudnione, a może nawet niemożliwe wykonanie jakiejś usługi. Niestety samochody nie są ulubieńcami Ustawodawcy i Urzędów Skarbowych 🚘 Tym bardziej samochód osobowy – jedyna rzecz, której Ustawodawca poświęcił tak wiele miejsca w przepisach podatkowych. Tak naprawdę główna problematyka leży w rozliczaniu wydatków dotyczących samochodów w odniesieniu do podatku VAT, jednak przepisy podatku dochodowego też nie należą do najprostszych.

W związku z licznymi przepisami oraz dość zawiłą ich treścią postanowiliśmy spisać je wszystkie w przyjaznej dla przedsiębiorcy formie 😉 Dziś,  w pierwszym wpisie dotyczącym samochodu w firmie zajmiemy się rozliczeniem podatku VAT od wydatków na samochody.  W kolejnych wpisach przyjrzymy się przepisom o podatku dochodowym oraz szczególnym przypadkom wykorzystywania samochodów do prowadzenia działalności gospodarczej.

Czytaj dalej „SAMOCHÓD W FIRMIE cz. 1: 50% czy 100% VAT?”

5 informacji o wystawianiu poprawnych faktur VAT

Wystawienie faktury VAT – czy na pewno to takie proste?

Najczęstszym dokumentem świadczącym o wykonaniu transakcji jest faktura. Wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie nawet sprawy, że obowiązują zasady dotyczące ich wystawiania. Powszechnie wiadome jest, że jeżeli drugą stroną transakcji jest firma, wystawienie takiej faktury jest obowiązkowe, natomiast w przypadku osób fizycznych fakturę wystawiamy na życzenie nabywcy (nie ma takiego obowiązku).

Jakie są jednak zasady ich wystawiania?

Czytaj dalej „5 informacji o wystawianiu poprawnych faktur VAT”